Wiek pacjenta a leczenie ortodontyczne

Współczesna ortodoncja zajmuje się nie tylko prostowaniem zębów, ale również badaniem narządu żucia, leczeniem zaburzeń w obrębie narządu żucia i zapobieganiem zaburzeniom morfologicznym lub czynnościowym. Leczenie ortodontyczne obejmuje zazwyczaj zastosowanie mioterapii i specjalnych aparatów ortopedycznych. Mioterapia dotyczy przede wszystkim małych dzieci i polega na wykonywaniu przez pacjentów prostych ćwiczeń.

Leczenie ortodontyczne a wiek pacjentów

We współczesnej ortodoncji nie ma tak naprawdę żadnego przedziału wiekowego, w którym ortodonta może zaproponować leczenie ortodontyczne. Przeważnie pierwszej oceny zgryzu dokonuje pediatra, gdy dziecko przekracza drugi rok życia i zdobywa pełne uzębienie mleczne.

Jak pokazują najnowsze statystyki, do ortodonty najczęściej trafiają dzieci w wieku od 8 do 12 lat. Kierowani są oni na badania przez pediatrę, laryngologa albo lekarza stomatologa. Nowoczesne metody umożliwiają bardzo skuteczne leczenie ortodontyczne również osobom dorosłym. Pacjentami ortodonty dość często bywają osoby starsze. W bardzo wielu przypadkach dentysta musi najpierw poprawić zgryz, aby móc zastosować specjalistyczne leczenie protetyczne.

Czemu służy leczenie ortodontyczne?

Profesjonalne leczenie ortodontyczne służy tak naprawdę nie tylko zachowania zdrowia zębów, stawów skroniowo-żuchwowych i przyzębia, ale również dobremu samopoczuciu pacjenta. Jego zadaniem jest także niwelowanie wad wymowy, które są problemem wielu dzieci. Leczenie ortodontyczne wykorzystywane jest także do poprawienia estetyki uzębienia.