Ortodoncja

Czym tak naprawdę zajmuje się ortodoncja?

W dzisiejszych czasach ortodoncja zajmuje się głównie prostowaniem zębów i leczeniem narządu żucia. Pamiętać należy o tym, że leczenie ortodontyczne dotyczy zarówno dzieci, jak i również dorosłych. Dzięki mniej lub bardziej skomplikowanym zabiegom ortodontycznym można znacząco poprawić estetykę swojego uśmiechu, wyleczyć wady zgryzu i zlikwidować najdrobniejsze nieprawidłowości w uzębieniu. Bardzo często leczenie ortodontyczne jest po prostu pierwszym etapem leczenia protetycznego, periodontycznego lub implantologicznego.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy ortodonty?

Systematyczne wizyty u dentysty i prawidłowo prowadzone leczenie ortodontyczne, to najprostszy i najwygodniejszy sposób zapobiegania różnym schorzeniom przyzębia. Doświadczony ortodonta może pomóc nam również w zlikwidowaniu przeciążenia i stłoczenia zębów, które wbrew wszelkim opinią są naprawdę bardzo dużym zagrożeniem. Ortodoncja w dużym stopniu wpływa również na poprawę wymowy, dlatego też osoby, które mają problemy na tym polu, powinny jak najszybciej odwiedzić swojego ortodontę.

Co obejmuje leczenie ortodontyczne?

Kompleksowe leczenie ortodontyczne w dużej mierze przebiega etapami. W pierwszej kolejności dentysta przeprowadza specjalistyczną konsultację, która jest niczym innym jak zwykłym wywiadem z pacjentem. Podczas konsultacji bardzo często wykonuje się zdjęcia RTG i pobiera wycisk. Kolejny krokiem jest ustalenie jak najlepszego dla pacjenta planu leczenia. W zależności od zdiagnozowanej wady zgryzu, pacjentowi zakłada się aparat ortodontyczny ruchomy albo stały. Po założeniu aparatu, pacjenci zapisywani są na wizyty kontrolne, które odbywają się przeważnie co 4-6 tygodni. Leczenie ortodontyczne jak łatwo się domyśleć kończy się zdjęciem aparatu ortodontycznego i leczeniem retencyjnym, które w dużym skrócie zapewnia utrzymanie uzyskanego efektu leczenia.