Aparaty bezligaturowe czy aparaty lingwalne?

Jeszcze kilka lat temu jeżeli chodzi o aparaty na zęby, to oferta była naprawdę bardzo uboga. W dzisiejszych czasach na szczęście ortodoncja rozwinęła się w takim stopniu, że każdy może w wygodny dla siebie sposób poprawić swój zgryz. Dentysta może zaproponować nam między innymi nowoczesne aparaty bezligaturowe albo aparaty lingalne, które cieszą się olbrzymim zainteresowaniem. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jakie są wady i zalety poszczególnych aparatów na zęby, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie wam dokonać właściwego wyboru.

Aparaty bezligaturowe

Nowoczesne aparaty bezligaturowe (samoligaturujące) jak sama nazwa wskazuje, to zwykłe aparaty na zęby, które nie posiadają ligatur, czyli gumowych łączeń pomiędzy poszczególnymi zamkami. W aparatach tego typu, dzięki specjalnemu mechanizmowi suwakowemu i braku wspomnianych ligatur znacząco zmniejsza się nacisk oraz tarcie, dzięki czemu skraca się okres leczenia. Dużą zaletą aparatów bezligaturowych jest również to, że znacząco redukują one wizyty kontrolne. Ortodonta nie musi dokonywać regulacji ligatur. Jest to najlepsze rozwiązanie przede wszystkim dla zabieganych osób, które nie mają czasu, aby często odwiedzać ortodontę. Brak ligatur ma olbrzymi wpływ również na kwestie estetyczne, które dla wielu osób odgrywają kluczową rolę. Nie można zapominać także o mniejszej awaryjności i inwazyjności. W przypadku aparatów bezligaturowych ryzyko podrażnień albo różnorodnych dolegliwości bólowych jest naprawdę bardzo niewielkie. Dla wielu osób ogromnym plusem będzie również zdecydowanie łatwiejsza higiena. Jeżeli chodzi o czas leczenia, to statystycznie wynosi on około 6 miesięcy krócej niż w przypadku tradycyjnych aparatów ligaturowych.

Aparaty lingwalne

Ortodonta może zaproponować nam również nowoczesne aparaty lingwalne (językowe), które są stałymi aparatami ortodontycznymi, charakteryzującymi się umocowaniem w tylnej powierzchni zębów (od strony podniebienia i języka). Największą zaletą takiego rozwiązanie jest oczywiści niewidoczność aparatu oraz olbrzymi komfort dla pacjenta. Jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla tych osób, którym w pierwszej kolejności zależy na bardzo subtelnym efekcie estetycznym i maksymalnej skuteczności leczenia. Dentysta może zaproponować nam tradycyjne zamki albo te, które dostosowane są indywidualnie do danego pacjenta. Niestety należy pamiętać o tym, że u niektórych osób aparaty lingwalne mogą początkowo powodować niewyraźną mowę i seplenienie, które na szczęście z czasem mija.