Ciąża a zdrowie zębów

Ciąża jest szczegółnym etapem w życiu kobiety. Zmianie ulega m. in. gospodarka hormonalna. Ma ona ogromny wpływ na mogące się pojawić zmiany chorobowe w jamie ustnej. Zaniedbując higienę uzębienia, pojawiają się bardzo szybko naloty na zębach. Prowadzi to do rozpulchnienia, krwawienia dziąseł. Powinno to skłonić do wizyty u stomatologa.

Poważne zaniedbania jak ropne stany zapalne zębów, pozostawione resztki korzeni, rozległa kwitnąca próchnica może doprowadzić nawet do komplikacji w rozwijaniu się nienarodzonego jeszcze dziecka. Dlatego należy szczegółnie dbać o higienę uzębienia i przestrzegać wizyt kontrolnych u stomatologa, regularnie usuwać kamień oraz płytkę nazębną, leczyć zęby objęte próchnicą. Stany zapalne w jamie ustnej mogą mieć przebieg bardziej agresywny, gdy dodatkowo kobieta cierpi na cukrzycę. Dbając o swoje zęby dbamy jednocześnie o zdrowie dziecka. Dlatego tak ważne są konsultacje z lekarzem dentystą, który przedstawi plan leczenia i odpowie na Twoje pytania.

Zmiany dziąseł nasilaja się zwłaszcza w drugim i trzecim trymestrze ciąży wskutek zwiększonego stężenia progesteronu. Dziąsła mogą znacznie krwawić, rozrostowi ulegają brodawki dziąsłowe. Zmienia się kontur dziąseł. Rozrost dziąseł może być uogólniony lub miejscowy w przestrzeni międzyzębowej w postaci miękkiego guza. Ma on gładką błyszczącą powierzchnię o zabarwieniu intensywnie czerwonym. Guz ten może cofnąć się całkowicie po porodzie.

Zapraszamy wszystkie przyszłe Mamy do wizyty kontrolnej, na której dentysta sprawdzi stan zębów oraz jeśli będzie taka konieczność, zostanie przedstawiony indywidualny plan leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *